Tipy na výlety v okolí Ekomy

Zvolenský zámok

Zvolenský zámok je národná kultúrna pamiatka, postavená v 14. storočí a pôvodne slúžila ako občasné sídlo. Ponúka pravidelné prehliadky zámku aj s výkladom či koncerty a prednášky.

Otváracie hodiny:

Utorok – Nedeľa: 10.00 – 17:30


Pustý hrad nad Zvolenom

Zvolenský Pustý hrad sa skladá z Hornej a Dolnej časti a spolu tvoria piaty najväčší hrad na celom Slovensku s rozlohou 7,6 hektára. Našli sa tam predmety z doby kamennej a aj z doby striebornej. Výstup je možný autom alebo aj pešo čo vám zaberie okolo 1 hodiny.


Čertova skala

Čertova skala je ojedinelý skalný útvar, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky. Náučný chodník začína v obci Budča a výstup je pomerne strmý a trvá cca 3 hodiny.


Zveropark pri Žarnovici

Atraktívna prírodná ZOO neďaleko Zvolena. Kozorožec kaukazský, los mokraďový, lama alpaka, kengura bennettova. Tieto zvieratká a mnoho ďalších nájdete v Zveroparku pri meste Žarnovica.


Holidaypark Kováčová

Oddych v termálnej teplej vode, 9 bazénov, otvorené 350 dní v roku.


UNESCO - Drevený artikulárny
kostol v Hronseku

Viedenský mier z roku 1606 vo veciach slobody náboženstva povolil evanjelikom postaviť v jednej stolici 2 kostoly, v Hronseku a Ostrej Lúke.

Článok (artikula) 25 stanovoval pre stavbu chrámu tieto podmienky:

1.    musel byť postavený v priebehu jedného roka,

2.    musel byť celý z dreva,

3.    postavený bez použitia kovových prvkov,

4.    nesmel mať vežu,

5.    vchod nesmel byť priamo z ulice


Arborétum Borová hora Zvolen

Unikátne zariadenie svojho druhu. Môžete tu vidieť viac ako 1000 foriem a kultivarov rôznych druhov drevín, vyše 600 sôrt ruží najmä od československých, ale aj významných svetových šľachtiteľov a približne rovnaký počet zaujímavých a tvarovo

premenlivých druhov sukulentných rastlín.


Banská Bystrica

Metropola stredného Slovenska, krajské mesto Banskobystrického kraja s dlhou a bohatou históriou. Žije v nej 80 000 obyvateľov, čo ju radí na 5. miesto na Slovensku.

Kalvária na vrchu Urpín

Kalvária v Banskej Bystrici sa nachádza na severovýchodnom úpätí vrchu Urpín na okraji Banskej Bystrice. Tvorí ju 8 kaplniek krížovej cesty, Kaplnka sv. Kríža a lipová aleja.
Vznik prvých stavieb sa datuje do druhej polovice 17. storočia.

Pamätník SNP

Spomienka na obdobie II. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola Banská Bystrica. Je dielom architekta Dušana Kuzmu. Pamätník bol dokončený v roku 1969.


Radnica

V roku 1671 priestory mestského hradu, vrátane starej radnice obsadili vojská Františka Rákoczyho a mestská rada na čele s richtárom sa natrvalo presťahovala do domu na námestí č.1. Od toho obdobia až do súčasnosti radnica mesta sídli v tomto dome.


Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je historické mesto s výrazne multikultúrnou minulosťou. Známe je ťažbou kovov (najmä striebra), významnou banskou legislatívou, samosprávou a akademickou tradíciou. „Mestská pamiatková rezervácia“ od roku 1950. Mesto je centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

Zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.


Štiavnická kalvária

Štiavnická kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), vidieť ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu. Po rekonštrukcii sa stáva jednou z najnavštevovanejších miest regiónu.


Svätotrojičné námestie

Svätotrojičné námestie, ako ho poznáme dnes, prešlo mnohými zmenami a mení sa i dnes. Väčšinu domov zdobí na priečelí nad bránou erb rodiny, ktorej dom patril. Súsošie sv. Trojice dominuje námestiu, postavené bolo v druhej polovici 18. storočia. Dnešný stĺp nahradil pôvodný jednoduchý barokový stĺp, ktorý vztýčili hneď po ústupe epidémie v roku 1711. 

Banské múzeum

Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.


Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa sa nachádza severozápadne od Banskej Bystrice v Harmaneckej doline. Ku vchodu jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom náučnom chodníku. Jaskyňa je dlhá 2650 m, z toho pre verejnosť je sprístupnených 720 m. Obrovské pagodovité útvary v jaskyni dosahujú výšku až 12 m. V jaskyni okrem primitívnych rastlín žije aj 10 druhov netopierov.


Otvorené od 15. mája až do 31. októbra
ZATVORENÉ - každý pondelok


Košútka - Hriňová

Počas letnej sezóny sa Park Košútka mení na adrenalínový park, kde najväčšou atrakciou je ZipWire – najdlhší zjazd na kladke na Slovensku, ktorý vám so svojou dĺžkou 451m vyrazí dych. Spusťte sa do prázdna a dosiahnite rýchlosť 50 km / h vo výške takmer 40 metrov nad zemou. ZipWire je nezabudnuteľný zážitok, ktorý si musí skúsiť každý!
Počas zimy ponúka 4 zjazdovky rôznych kategórií, kde najdlhšia má dĺžku 1 140 metrov a ponúka nádherné panoramatické výhľady na Poľanu a celé Podpoľanie. Celé stredisko je umelo zasnežované a na najdlhšej umelo osvetlenej zjazdovke prebieha večerné lyžovanie.